Najprestížnejšia fantastická poviedková súťaž na Slovensku, vyhlasovaná od roku 2003. Výnimočná je viackolovým hodnotením, pričom anonymné poviedky bodujú najprv profesionálni editori a potom porota; v záverečnom, treťom kole o víťazovi rozhodujú čitatelia výberom z piatich finalistov vo verejnom internetovom hlasovaní. Najlepšie poviedky vyjdú každý rok v knižnom zborníku.
História
Súťaž prvýkrát prebehla v roku 2003 pod názvom „Raketa“, naznačujúcim jej sci-fi zameranie. Jej vyhlasovateľom bol fantastický časopis Fantázia a občianske združenie Fantázia. Zámerom bolo nájsť medzi autormi fantastiky na Slovensku nové talenty, podporiť ich a získať pre časopis Fantázia nových autorov. Od ročníka 2005 sa súťaž premenovala na Cenu Fantázie.
V roku 2013 súťaž získala za generálneho partnera veľkú sieť kníhkupectiev Martinus a jej názov bol doplnený na Martinus Cena Fantázie. Martinus je zároveň predajcom všetkých vydaných zborníkov zo súťaže.
Prvýkrát sa vyhlasovanie víťazov uskutočnilo v roku 2003 na festivale fantastiky Istrocon Martini 2003. Od nasledujúceho roku sa stalo súčasťou sprievodného programu Medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka. V pandemickom roku 2020 sa výsledky vyhlásili v éteri Rádia Devín v relácii Ars Litera.
Vznik sošky
Autorom výtvarného návrhu sochy Cena Fantázie a jej zhotoviteľom je umelecký sochár Andrej Csillag zo Šale. Sochu vytvoril až v roku 2004, preto ju prvému víťazovi súťaže, Jurajovi Červenákovi, organizátori odovzdali dodatočne. Silueta sochy je od roku 2013 súčasťou loga súťaže.
Priebeh hodnotenia
Novým prvkom oproti podobným súťažiam u nás je zapojenie čitateľov do rozhodovania o víťazoch. Hodnotenie prebiehalo do roku 2020 v dvoch kolách – v prvom obodovala (každý rok iná) porota anonymné texty, z čoho vzišlo päť finálových poviedok. Tie sa potom zverejnili a v druhom kole už rozhodovali o víťazoch hlasovaním čitatelia.
Finálové poviedky boli spočiatku uverejňované v časopise Fantázia. V roku 2005, keď časopis načas prestal vychádzať, vyšli v malom zošitovom/fanzinovom formáte.
V roku 2008 sa začala spolupráca s nefantastickým portálom knihy.sme.sk, na ktorom sa odvtedy uskutočňovalo druhé kolo súťaže, teda hodnotenie finálových poviedok čitateľmi. Časom sa názov portálu zmenil na kultura.sme.sk. Finálové poviedky v druhom kole si tak mohli prečítať desiatky tisíc čitateľov a o víťazoch už rozhodovali stovky ľudí.
Od roku 2018 nájdu čitatelia finálové poviedky na stránke generálneho partnera súťaže blog.martinus.sk a počet hlasujúcich sa už šplhá k 1 500.
V roku 2021 pribudlo do hodnotiaceho procesu ďalšie kolo: editorské. Viac sa o ňom môžete dozvedieť v štatúte súťaže.
Porotcovia sa s autormi občas stretávajú a v rámci možností im komentujú ich texty. V roku 2011 sa jeden z porotcov Alexander Schneider rozhodol písať o prečítaných poviedkach blog, na čo v ďalšom roku nadviazala aj spoluorganizátorka a porotkyňa Lucia Lackovičová. Neskôr z toho vznikla pozícia porotcu z ľudu/blogujúceho porotcu. V roku 2018 porotca Juraj Búry točil o prečítaných poviedkach videoblogy. V roku 2022 boli poviedky porotcom Marekom Vaňousom hodnotené verejne v podcaste Aj ty môžeš písať, niektoré z dielov boli robené vo dvojici s ďalším porotcom Matúšom Kvietikom.
Zborníky Ceny Fantázie
V roku 2006 bol na Bibliotéke pokrstený prvý zborník zo súťaže – Fantázia 2006 – s desiatimi poviedkami toho ročníka a s literárnou esejou Miloša Ferka. Odvtedy vychádzali zborníky každý rok v deň vyhlásenia výsledkov súťaže a postupne pribúdali ich strany a počet zverejnených poviedok. Každý rok je autorom obálky zborníka iný slovenský ilustrátor (iba roky 2015 – 2016 ilustroval rovnaký: Dodo Dobrík), medzi nimi aj mená ako Danglár (2014), Fero Mráz (2012), František Jablonovský (2013) či Miroslav Regitko (2010). Od roku 2015 zborníky vychádzajú vo väčšom formáte a prekonali hranicu 500 strán s počtom okolo 25 poviedok.
V roku 2011 vyšli všetky zborníky (aj tie z predošlých ročníkov) vo forme e-kníh a zároveň začali vychádzať špeciálne e-zborníky s ďalšími poviedkami (vyšli nakoniec iba tri – pre každý žáner jeden e-zborník). V roku 2012 porota prvýkrát hodnotila poviedky nie vytlačené na papieri, ale v elektronickej podobe na čítačkách eWooky. Tým sa odbúralo posielanie 5 kópií poviedok na papieri a proces sa zavŕšil v roku 2020 úplným zbavením sa papiera v súťaži.
Výnimočný je aj fakt, že v zborníku zo súťaže sú každoročne zverejnené kompletné bodové hodnotenia všetkých poviedok. Poviedky zo súťaže však neboli zverejňované iba v knihe, objavili sa aj u mediálnych partnerov a v iných médiách: časopisy Quark, Kozmos, Forbes, Rádio Devín.
Pridružené ocenenia
V roku 2007 pribudla k samotnému oceneniu Cena Fantázie prvá „špeciálna cena“. Je to Cena Bibliotéky, ktorú zo všetkých prijatých poviedok vyhodnocuje porotca určený manažmentom knižného veľtrhu. K nej postupom času pribudli ďalšie špeciálne ocenenia.
Od roku 2009 to je Cena Béla pre najlepšiu hororovú poviedku (zastrešená vydavateľstvom Artis Omnis). Toto ocenenie malo predtým svoju samostatnú históriu a v roku 2009 sa iba prepojilo s Cenou Fantázie.
V roku 2011 sa pridala Cena spoločnosti Intel pre najlepšiu sci-fi poviedku. Tá pretrvala do roku 2016 a v nasledujúcom ročníku sa partnerom súťaže stala spoločnosť ESET, pričom názov sa zmenil na Cena spoločnosti Eset pre najlepšiu sci-fi poviedku.
V roku 2012 žánrové súťaže doplnila tiež Cena pre najlepšiu fantasy poviedku, ktorú doposiaľ hodnotí a udeľuje OZ Fantázia.
Rovnako v roku 2012 pribudla aj Cena poroty, ktorú organizátori udeľujú poviedke s najlepším hodnotením od poroty.
Najmladším ocenením v „rodine“ Martinus Ceny Fantázie je Cena Multiverzum pre autorov a autorky do 15 rokov. Prvýkrát bola udelená v roku 2020, keď sa zároveň OZ Multiverzum stalo spoluorganizátorom súťaže.
Na konci roku 2013 organizátori ohlásili novinku – súťaž Fantázia Award (neskôr niekoľko rokov s názvom Fantasy Award) pre slovenských a českých autorov, ktorí chcú vyskúšať šťastie v tvorbe v anglickom jazyku. Počas prvého ročníka bol jedným z porotcov americký spisovateľ Mike Resnick, ktorý prispel do výsledného e-zborníka s najlepšími súťažiacimi poviedkami vlastnou poviedkou a esejou. Zrealizovalo sa to vďaka spolupráci s veľvyslanectvom USA v Bratislave. Súťaž odvtedy pokračuje popri Martinus Cene Fantázie, e-zborníky (predávané aj na Amazon.com) sa však podarilo doposiaľ vydať iba dva.